Zažite dobrodružstvo na turistických trasách v Štiavnických vrchov v blízkosti hotela Salamandra. Preskúmajte pôvab krásnej prírody a vyskúšajte tipy na turistiku v okolí Banskej Štiavnice.
Čo na vás čaká?
Najstaršie osídlené územia Banskej Štiavnice, banícka história, prírodné krásy. Chodník Staré mesto vás zavedie k ruinám hradu a osady Bana na kopci Glanzenberg, na miesto najstaršej známej povrchovej ťažby v Štiavnických vrchoch. Na trase sú prístrešky s posedením, zaujímavý výhľad a pozostatky historických kamenných objektov. Zo strany od centra mesta Chodník Staré mesto začína na Úvoznej ulici, za roľníckou usadlosťou sa zatáča doľava a prechádza na plošinu s bývalými povrchovými dobývkami. Na konci plošiny stúpa až po úroveň zemného valu a pokračuje po hrebeni vrchu až na jeho vrchol s ruinami hradu a krásnym 360° výhľadom. Trasa potom klesá až k tajchu Veľká Vodárenská a od neho stúpa na sedlo Červená studňa.
Čo na vás čaká?
Spoznajte prírodné hodnoty národnej prírodnej rezervácie Sitno a históriu osídlenia Sitna. Chodník sa začína na Tatárskej lúke a je čiastočným variantom zeleno značkovaného chodníka vychádzajúceho od Počúvadlianskeho jazera. Počas 13 informačných zastávok sa dozviete prírodné a kultúrno-historické zaujímavosti Sitna a jeho okolia. Pri prechádzke náučným chodníkom vás možno zaujme tzv. Skalné mesto. Tvoria ho 50 metrov vysoké bralá, ktoré vznikli rozpadnutím lávového prúdu pri prechode gravitačnými puklinami. Majú tvar bašty, ihly či veže.
Čo na vás čaká?
História banskej činnosti a prírodné hodnoty v centrálnej časti Chránenej krajinnej oblasti. Na prechádzke nájdete pozostatky najstaršej baníckej činnosti na tomto území a cestou navštívite aj najvyššie položenú Ottergrundskú vodnú nádrž. Trasa je lemovaná 16 informačnými tabuľami, ktoré vás zasvätia do banskej činnosti a oboznámia s jej vplyvom na krajinu, pričom východiskom tejto turistickej cesty je sedlo Červená studňa. Putovanie po žile Terézia nie je turisticky náročné. Trasa je orientačne bezproblémová a zvládnu ju aj deti a starší ľudia za 2 – 3 hodiny.
Hlavným motívom náučného chodníka je banská činnosť a jej vplyv na krajinu. Toto územie má však aj veľkú botanickú hodnotu, ktorá vyvoláva záujem. Putovaním po žile Terézia máte možnosť obdivovať miešanie teplomilných a horských druhov i výsadbu nových druhov drevín na plochách, kde boli pôvodné lesy intenzívnou ťažbou pre potreby baní zdecimované.
Ak budete mať šťastie, počas potuliek krajom, uvidíte vzácnu salamandru škvrnitú, ktorú sme si my v hoteli vzali za svoju. Možno tu zbadáte aj srnky, ktoré časom zablúdia až do okrajových záhrad mesta. Krásu náučného chodníka podčiarkuje i všadeprítomný spev vtákov, ktorý vám vytvorí príjemnú zvukovú kulisu.
Čo na vás čaká?
Prírodné a banské pamiatky vrátane banskoštiavnických vodných nádrží. Chodník je čiastočným pokračovaním Náučného chodníka Milana Kapustu. Na trase narazíte na 16 zastávok s informačnými panelmi. Oboznámia vás s prírodnými zaujímavosťami, ochranou prírody a s banskou činnosťou v bezprostrednom okolí Štiavnických Baní.
Horná Roveň je banícka osada, ktorá bola významným banským strediskom v 16. storočí. Šachtu Horná roveň vybudovali v 70. rokoch 20. storočia na ťažbu polymetalických rúd. Štiavnické Bane sú banícka obec, ktorá vznikla spojením častí Vindšachta, Piarg a Sigisberg. V budove Obecného úradu je Informačné centrum Geoparku (informácie, predaj pohľadníc, kníh, keramických výrobkov, propagačný materiál a pod.). Náučný chodník Horná Roveň – Richňavské jazerá zahŕňa najväčšie zoskupenie tajchov ako napríklad Evičkina vodná nádrž, Windšachtovný tajch, Bakomi, Veľká a Malá Richňavská vodná nádrž. Projektoval ich Samuel Mikovíni (1738-1740), vynikajúci matematik, geodet, kartograf a staviteľ. Pôvodne tvorili jednu nádrž, dnes sú oddelené hrádzou.
Kalvária v Banskej Štiavnici je jedným z významných historických a náboženských miest v tomto meste. Banská Štiavnica je známa svojou bohatou baníckou históriou a architektonickým dedičstvom a kalvária je jedným z výrazných symbolov tejto oblasti.
Kalvária bola postavená v 18. storočí ako náboženské miesto. V tomto období sa v strednej Európe rozvíjali rôzne formy barokovej architektúry a umenia a kalvária slúžila ako výraz náboženského záujmu. Kalvária pozostáva z niekoľkých kaplniek a krížov, ktoré vedú na vrchol kopca. Cesta je lemovaná sochami a kaplnkami, ktoré predstavujú udalosti z Ježišovho utrpenia a krížovej cesty. Sochy sú vytvorené z kameňa a majú umelohmotné podoby.
Dnes je kalvária populárnou turistickou atrakciou v Banskej Štiavnici. Návštevníci môžu podniknúť pešiu túru ku kalvárii, obdivovať architektúru, sochy a kríže, a zároveň si vychutnať krásne výhľady na mesto a jeho okolie.
Trasa je označená informačnými šípkami. Začiatok krížovej cesty na kalváriu je presne tu.
Tajch Klinger je jedným z mnohých tajchov v Banskej Štiavnici, v meste známom pre svoje banícke dedičstvo a unikátny systém vodných nádrží. Tajch Klinger je obľúbené miesto domácich obyvateľov, ale aj turistov, pretože ponúka mnoho aktivít hlavne v letnom období. V okolí tajchu sa dajú absolvovať krásne prechádzky, ale tajch je vhodný aj na kúpanie a taktiež ponúka aj člnkovanie v letných mesiacoch. Od tajchu vedie niekoľko zaujímavých turistických trás do okolia. Medzi najznámejšiu a najobľúbenejšiu patrí trasa do samotného historického centra Banskej Štiavnice.
Ako sa dostanete k tajchu Klinger?
Z Radničného námestia stúpame po Novozámockej ulici k parkovisku pod Novým zámkom. Odtiaľ okolo neskorogotického kostola Panny Márie Snežnej na hlavnú cestu a po kúsku vpravo popod Piargsku bránu popri cintoríne za Piargskou bránou. Na konci chodníka prejdeme cez cestu a ďalej nás lesný chodník vedie k jazeru Klinger. V lete je to príjemné miesto na kúpanie. Chodníkom z jeho hrádze sa dostaneme až k Banskému múzeu v prírode. Banský skanzen, ako sa nazýva toto Banské múzeum v prírode, má svoju podzemnú, ale aj povrchovú expozíciu, ktorá je sprístupnená turistom od roku 1974. Banské múzeum sa nachádza v malebnom údolí pod tajchom Klinger.
Späť nás Staronová ulica, začínajúca sa nad múzeom, dovedie späť k Piargskej bráne a ďalej ulicou Dolná Resla prejdeme okolo Klopačky až na Radničné námestie.
Použité zdroje:
https://slovakia.travel/naucny-chodnik-glanzenbergstare-mesto-banska-stiavnica-otvorenie https://banskastiavnica.org/turisticke-trasy-a-naucne-chodniky/
https://www.banskastiavnica.travel/aktivny-oddych/zimna-pesia-turistika/naucne-chodniky/chodnik-milana-kapustu-po-zile-terezia/
https://turisticky.sk/vylet/kalvaria-banska-stiavnica/
https://www.kudyznudy.sk/aktivita/998/naucny-chodnik-horna-roven-richnavske-jazera/